Çekiciyi Hangi Sınıf Ehliyet Kullanır?

Eski yönetmeliğe göre çekici ehliyetine sahip olmak için D sınıfı ehliyet almak gerekli idi. Yeni kanun tasarısına göre ise Tır ve çekici ehliyetlerinin sahip olduğu sınıf CE, C1,C1E, C ehliyet sınıfıdır.

Bu ehliyete sahip olmak isteyen bireyler 21 yaşını doldurmuş olmalıdır ve C sınıfı kamyon ehliyeti alma zorunluluğu vardır.

Ehliyet kursunda verilen çekici ehliyeti ile teorik ve direksiyon sınavına girmek gerekmektedir. Çekici ehliyetine sahip olmak için gerekli evraklar arasında; 8 tane vesikalık resim, sabıka kaydı belgesi, sağlık raporu, diploma ( en az ilkokul), kimlik ve ehliyet belgesi fotokopisi gerekmektedir.

1997 tarihinden önce E sınıfı sürücü belgesine sahip adaylar tır kullanabilirken belirtilmiş kanunlu tarihten sonra E sınıfı ehliyete sahip adaylar D sınıfı ehliyete de sahip olma zorunluluğuna sahiptirler.

1997 tarihine kadar çekici araçların kullandığı D sınıfı ehliyetlerle aynı zamanda tır, dorseli, kamyon, minibüs, kamyonet, otomobil, traktör gibi araçlarda kullanabilmekteydi.

Ehliyet sınıflarının değiştirilme kriteri araçların römorklarına göre belirlemektedir. Ehliyet sınıflarını çeşitlendiren temel etmen budur.

C1 ehliyeti ile 3500 ve 7500 kg kadar olan çekiciler bu ehliyete sahip olmalıdır. Deneyim şartı B grubu ehliyettir ve yaş zorunluluğu şartı 18dir.

C1E ehliyeti ile 750 kg ağırlığını geçen römorklar bu ehliyete sahiptir.

C sınıfı ehliyetlerle çekiciler araçlarını kullanabilir ve alt sınıflarına ayrılmasındaki kıstas römork ya da ağırlığıdır.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir