Çekicilerin Hangi Lastiklerine Zincir Takılır?

Araçların motordan aldığı gücü yola aktaran ve araçların ilerlemesini sağlayan lastiklerin genel adına çekici lastik adı verilir. Çekici ve kamyon gibi araçlar ağır yük araçları grubunda yer alır, diğer araçlardan farklı ehliyetler alırlar ve farklı sınıflandırılırlar.

Araç lastiklerinin kullanımı yılın 4 mevsimi de gerekli iken kışın gelmesi ile önemi bir kat daha artmaktadır. Kış aylarında kar lastiğinin takılması zorunluluğu mevcut iken kar yağışın yoğun olduğu dönemlerde zincir takılması da aynı derece de zorunlu olmaktadır. Araçlarda sadece iki zincir var ise aracın çekici lastiklerinin de zincirli olması gerekmektedir. Önden çekişe sahip araçlarda ise ön lastiklerin zincirli olması zorunludur.

Kamyonlarda pek çok lastik bulunmaktadır, kamyonun büyüklüğüne göre lastik sayısı artış göstermektedir.

Lastik zincirleri, tekerin boş dönmesini ve istemsiz kaymasını engellemenin en kolay yoludur.  Kar zinciri konusunda unutulmaması gereken hususlar arasında asla kış lastiği yerine kullanılmaması gerektiğidir. Bunun sebebi ise zincir sürüş aksları üzerine yerleştirilmektedir. Araçların yol tutması için kar zincirleri tek başına yeterli değildir.

Araçların zincir çeşitleri arasında; çelik halka zincirler, halat zincirler gibi zincir çeşitleri yer almaktadır. Çelik halka zincirlerin fiyatları halat zinciri fiyatlarına oranla biraz daha yüksektir.

Çekici lastiklerde mutlaka zincir bulunmalıdır. Kamyon ve çekici gibi araçların lastiklerine zincir takmak diğer araçlara göre biraz daha güç olacağından araç zincirlerini takan sistemlerden yardım alınabilir.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir