Çekici Ehliyeti Nasıl Alınır?

Çekici ehliyeti alabilmek için ağır yük taşıma araçları olduğu için bu tür araçların kullanımına ilişkin bir takım belgelere ihtiyaç vardır. Çekici ehliyetine sahip olmak için gerekli koşulları motorlu taşıtlar dairesi ve trafik şube müdürlükleri gerekli yasalara göre belirler. Bu yasalar bu gün oldukça farklı yapılanmalara sahiptir.
Çekici ehliyetine sahip olmak için belirli yaş sınırı bulunmaktadır yani daha öncesinde alınmış B sınıfı ehliyete sahip olma zorunluluğu bulunmaktadır. Yasa değişikliğinden önce çekici ehliyeti almak için gerekli olan belge D sınıfı ehliyeti yeterli iken bu gün C sınıfı ehliyet sahibi olmak gerekmektedir. Gerekli belgeler arasında, sağlık raporu da önemli bir yere sahiptir. Sağlık kontrolleri sonucu herhangi bir sonucun negatif olması durumunda kişilere çekici ehliyeti verilmez!

Göz testi sonuçları da yine sağlık belgeleri kadar önem arz eder. Göz kapasitesi dikkatli bir incelemeden geçer araç kullanım engeli olup olmadığı titizlikle araştırılır. Miyop, hipermetrop, renk körlüğü, astigmat gibi göz rahatsızlığına sahip olanlar ve göz bozuklukları belirli derecenin üstünde olanlar ehliyet alamaz. C sınıfına dâhil olan çekici ehliyeti almak diğer araç ehliyetine göre biraz daha zordur bunun sebebi ise çekici araçların kullanım zorluğudur.
Çekici araçlar onlarca ton ağırlığına sahip araçları yerinden kaldıracak güçte araçlardır.

Çekici ehliyetine sahip olmak için 21 yaş zorunluluğu vardır.
Ülke vatandaşlığı ise bir diğer zorunlu etmendir. Bunun sebebi ise gümrük kapılarından geçmek durumunda oluşabilecek bir takım sorunları hiçe indirgemektir.
Biyometrik alanda çekilmiş fotoğraflara sahip olunması gerekir.
Sabıka kaydı belgesi gerekir.
Sağlık kontrolleri ve gerekli eğitimler tamamlandıktan sonra ise belirli bir sınav sonucu bireyler uygun görülürse çekici ehliyetine sahip olabilirler.

Leave Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir